• Vitajte v Zariadení sociálnych služieb Femina

COVID v DSS

260064671_1305799253198634_9127592782096606247_n

Naše zariadenie poskytuje sociálne služby klientom už viac ako 60 rokov. Poskytujeme služby na vysokej profesionálnej úrovni, celoročnou formou pobytu. Našimi klientkami sú ženy vo veku od 18 rokov prevažne s psychiatrickými diagnózami a poruchami správania.

    Väčšina našich klientok má okrem základnej aj množstvo pridružených diagnóz. Pri objavení sa prvých prípadov ochorenia COVID 19 sme samozrejme aj my spozorneli, pretože sme vedeli, že takéto ochorenie by mohlo mať pre naše klientky veľmi vážne dôsledky. Zaviedli sme prísne protiepidemiologické opatrenia, uzavreli sme celé zariadenie, zakázali návštevy ...

      Od začiatku však bolo jasné, že najväčšia ťarcha zodpovednosti je na nás – zamestnancoch. Len my sme mohli nákazu do zariadenia priniesť, len na nás záležalo či ochorieme alebo nie.

    Moji kolegovia si určite spomenú ako sme čakali na prvé výsledky PCR testov , každý sa obával toho čo nikdy nikto nevyslovil nahlas, ale všetci sme si to mysleli : „ Bože, len nech nie som ja ten pozitívny, čo to sem prinesie“. Toto nikdy nepochopí človek, ktorý zodpovedá sám za seba. Najväčšia zodpovednosť je tá, keď zodpovedáte za bezmocných ľudí, ktorí sa nevedia brániť a ste ich jedinou nádejou.

    Spomínam na to, ako sme čakali kedy nás konečne zaočkujú, pretože sme to videli ako jedinú cestu ako uchrániť seba a zároveň tých, ktorí sú na nás odkázaní. Samozrejme, že sme mali otázky: “Je správne sa očkovať? Neublíži nám to?“ Nakoniec sme sa zaočkovali takmer všetci zamestnanci a všetky klientky.

Prvé dve vlny COVIDU sme ustáli, ani jedna z našich klientok neochorela. Bolo to najmä vďaka mojim kolegom, vďaka ich obrovskému odhodlaniu, zodpovednosti, obetavosti. 

      Vedeli sme však, že raz to príde. A teraz to prišlo. COVID udrel plnou silou. Momentálne máme 64 klientok pozitívnych na COVID 19.  Našim jediným šťastím je, že takmer všetky majú len mierny priebeh ochorenia. Aj napriek tomu, že mnoho z nich má niekoľko iných závažných ochorení. Je to vďaka zaočkovanosti? Možno.

      Je nesmierne ťažké byť v práci 24 hodín,7 dní v týždni, potom domov na pár dní domov, kde čaká rodina a potom znova späť do práce – zasa na 24 hodín a 7 dní v týždni. Nie všetci sa však môžu vrátiť, pretože sa v práci nakazili.

      Toto pochopí len ten kto už niečo podobné zažil.  Naša práca je poslaním, nie je vôbec spravodlivo ohodnotená, ale nikdy sme sa nesťažovali.  My pomáhame tým, ktorí nás potrebujú.

      Mám šťastie na skvelý pracovný kolektív, ktorý nasadí svoje sily vždy keď je  to potrebné. Nikdy sa nepýtajú prečo ale kedy treba prísť.  Jeho najväčšia sila spočíva v tom, že sa vie vždy v ťažkej situácii zomknúť ešte viac ako obyčajne. 

 Kolegovia moji milí, ďakujem Vám z celého srdca za Vašu ochotu, obetavosť. Som šťastná, že som jednou z Vás a verím, že spolu to dáme.

JUDr. Jana Marková - riaditeľka